fbpx
wypoczynek w Wielkopolsce Dwór Komorowo

Zamek Górków w Szamotułach

Dziś serdecznie zapraszam Was do Szamotuł, gdzie opowiem parę słów o pałacu Górków. Nazwisko to na pewno kojarzy się Wam z Poznaniem. Tam też mają swoją rezydencję – zimową, w Szamotułach letnią. Górkowie była to rodzina możnych,która gromadziła liczne dobra, tytuły kościelne i świeckie. Posiadali takie tytuły jak podkomorzy poznański, czy wojewoda poznański. Zgromadzili liczne majątki. Członkowie tego rodu chowani byli w kaplicy Górków w katedrze poznańskiej.  Jednej z piękniejszych kaplic. Jest ona wybudowana w stylu renesansowym, z nagrobkiem autorstwa Hieronima Canavasiego. Był on znanym włoskim rzeźbiarzem.

Rezydencję Górków można zobaczyć na rogu Starego Rynku w Poznaniu. Przy zbiegu ulic Świętosławskiej i Wodnej.  Spędzali oni tam zazwyczaj zimy. Latem przemieszczali się do Szamotuł. Szamotulski zamek  otoczony był pięknym parkiem. Dziś mieści się tu regionalne muzeum ziemi szamotulskiej. Dodatkowym atutem muzeum jest jedna z dwóch w całym kraju wystawa ikon. Są to ikony odebrane z przemytu. Często o dużej wartości artystycznej.  Muzeum obejmuje kilka budynków, w każdy z nich jest inna ekspozycja. W głównym budynku – zamku zobaczyć można między innymi salę rycerską, sale w których prezentowane są meble, dekoracje, rzeczy codziennego użytku. Organizowane są tu też koncerty, wykłady.

Kim była Halszka Ostrogska?

muzeum Górków wycieczka po okolicy

Kolejną częścią muzeum, to baszta Halszki. Rozpala ona wyobraźnię nie tylko najmłodszych zwiedzających. To w niej jak głosi legenda zobaczyć można wieczorami i nocą ducha nieszczęśliwej Halszki. Zmuszonej do małżeństwa z Łukaszem Górką księżniczki Elżbiety Ostrogskiej. Była to wnuczka Zygmunta Starego. Jak widać dobre pochodzenie nie zawsze było pomocne. Na pewno nie dla biednej, nieszczęśliwej Halszki, jak ją nazywano. Niesamowita postać. O niej więcej opowiem Wam już w piątek.

Ostatnią częścią składającą się na wizytę w zamku jest oficyna. Można tam zobaczyć ciekawą ekspozycję  etnograficzną. Jest to ciekawa lekcja na temat zawodów, których już prawie nie możemy doświadczyć. Zobaczyć możemy narzędzia służące do pracy. Jest tu warsztat kowalski, dawnego stolarza, czy tkacki. Kto z nas korzysta jeszcze z usług ludzi zajmujących się tymi zawodami? Tylko nieliczni. Ciekawa ekspozycja. Piętro wyżej natomiast zapoznamy się ze strojami regionalnymi. Też ciekawa lekcja historii.

Historia regionu - strój szamotulski

strój szamotulski

Strój szamotulski jest ciekawym, kolorowym strojem. Kolory wiodące, to niebieski i biały. Jego rozkwit to lata po odzyskaniu wolności. Patrząc na samo ubranie można było dowiedzieć się wiele o statusie danej osoby. Czy jest to panna na wydaniu, czy mężatka? Kawaler do wzięcia, czy już zajęty? O ile prostszy był tamten świat ;-)? Z tymi wszystkimi niuansami będziecie mogli zapoznać się w muzeum. Na prawdę warto.